در استادی پلن (study plan) شما باید اهداف و انگیزه های خود را برای ادامه تحصیل در کانادا شرح دهید. اخذ ویزای تحصیلی یکی از راه های اقامت گرفتن در کشور کانادا است. بدین منظور باید گام های نخستین را درست و اصولی بردارید. زمانی که شما موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر شدید باید اقدام به نگارش یک Study Plan نمایید. در این برنامه باید در مورد اهداف تان از مهاجرت تحصیلی، رشته تحصلی مورد نظر، دورنمای شغلی پیش رو، دلایل مهاجرت، زمان به پایان رساندن تحصیلات و سایر جزئیات صحبت کنید تا آفیسر اداره مهاجرت را برای پذیرش درخواست تان قانع کنید.

چنانچه آفیسر اداره مهاجرت تشخیص دهد اهداف تان از مهاجرت تحصیلی چیزی غیر از تحصیل است و یا تصمیم تان برای مهاجرت صرفا یک تصمیم عجولانه و غیر منطقی می باشد مطمئنا درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

با اشراف و تسلط کامل در مورد رشته تحصیلی تان صحبت کنید – ویدا شریفی پور

در نگارش استادی پلن (study plan) باید این موضوع را به آفیسر اداره مهاجرت تفهیم کنید که اطلاعات کافی و کاملی در مورد رشته تحصیلی انتخابی تان دارید. اینکه هیچ شناختی از رشته تان نداشته باشید یقینا یک امتیاز منفی برای شما خواهد بود. بنابراین به این موضوع اشاره کنید که چه دانشگاه هایی که در حوزه مورد علاقه شما در کشورتان در حال ارائه دوه های آموزشی هستند و دلیل شما برای انتخاب نکردن آن ها چیست.

هر چه شناخت قوی تری از رشته تحصیلی داشته باشید آگاهی بیشتر خود را نشان داده اید که در پروسه اخذ ویزای تحصیلی تان بسیار موثر است. در مورد آینده شغلی تان صحبت کنید و اینکه پس از اتمام تحصیلات تان چه اهدافی را دنبال خواهید کرد.

از ماندگار شدن در کشور مقصد نباید در استادی پلن حرفی بزنید – ویدا شریفی پور

شما باید در استادی پلن (study plan) این نکته مهم را ذکر کنید که بعد از دریافت ویزای تحصیلی قصد بازگشت دارید و نمی خواهید در کشور مقصد ماندگار شوید. داستان اقامت دائم شما داستانی جداگانه است که باید اقدامات آن را به طور مجزا انجام دهید. بنابراین نباید در Study Plan حرفی از ماندگار شدن بزنید.

دلایل قانع کننده بیاورید و منطقی صحبت کنید

بسیار مهم است که در Study Plan یک دلیل قانع کننده و منطقی برای تحصیل ارائه دهید. به عنوان مثال ضعف سیستم آموزشی در کشور خودتان و قوی بودن این سیستم در کشور مقصد می تواند یک دلیل منطقی باشد. همچنین می توانید همکاری با اساتید دانشگاه مورد نظر را به عنوان دلیل خود برای مهاجرت بیان کنید.

شما می توانید به یافتن فرصت های شغلی ایده آل در خلال نگارش استادی پلن (study plan) اشاره کنید. اغلب کشورها مایل به جذب نیروهای توانمند و مستعد در حوزه های مختلف کاری هستند. بنابراین جذب شما به عنوان یک نیروی کار خلاق، ماهر و علاقه مند و مشتلق می تواند برای آن ها یک پوینت مثبت باشد.

از دستاوردهای پژوهشی، علمی و تحقیقاتی تان در قالب روزمه تحصیلی سخن بگویید – ویدا شریفی پور

اگر در دوران تحصیل پژوهش ها و تحقیقات موثری انجام داده و اید و دستاوردهای علمی دارید باید حتما به این دستاوردها اشاره کنید.رزومه علمی شما باید به طور کامل در استادی پلن شفاف سازی شود. ارائه توضیحات در مورد معدل دانشگاهی، موسسه یا دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اید و تاریخ به پایان رساندن تحصیلات تان نیز در استادی پلن بسیار حائز اهمیت می باشد.

لحنی رسمی، شفاف و گویا داشته باشید استفاده از لحن بیان مناسب و رسمی در عین شفاف و گویا بودن لحن بیان، عدم وجود غلط املایی، عدم حاشیه پردازی، عدم کپی برداری از استادی پلن (study plan) دیگران، استفاده از لغات مناسب، واقع بینی و عدم ارائه اطلاعات غیر منطقی و ناپخته و توضیح کامل در مورد وابستگی هایی که در کشور خود دارید می تواند تاثیر بسیار مثبتی در به

دیدگاهتان را بنویسید